2019-2020 Ministry Team Leaders

See also: Team Structure | Upcoming Meetings | How Teams are Selected


 

Leadership Team:

Learn more about Leadership Team

 

Moderator: Bob Harding, moderator@urbucc.orgVice-Moderator: Jon Greising, jon.greising@urbucc.orgTreasurer: Jim Nervig, treasurer@urbucc.orgFinancial Secretary: Steve Looney, financial@urbucc.orgRecording Secretary: Sandy Gahn, uuccrecorder@urbucc.org

Ad-Ministry Liaison: Adam Dirks;  Christian Growth Liaison: Chris Jordan; Outreach & Nurture Liaison: TBD;  Small Group Liaison: Rachel Siegel; Worship and Music Liaison: Patricia Goldberg

At-Large Members: Kathy Marean, Jennifer Gardner, Wes Keeler

Ex officio: Pastor David Sickelka

 

Meeting Dates:

Leadership Team usually meets 2nd Thursday of the month in Fellowship Hall.

 


 

Ad-Ministry (Administration) Group

Learn more about Ad-Ministry

Adam Dirks, Liaison

Building and Grounds

Gordon Dunn, Scott Gardner, Wesley Keeler, James Schaeffer, Mark Siegel, Bob Shoemaker, Jerry Woods, David Yurdin

B&G Supporting Members: Steve Looney Dave Sheridan\

 

Kitchen

Kitchen Supplies: Rachel Siegel;

Funeral Lunches: Ruth Rasmussen & Claudia Mash;

Funeral Lunch Supplies: Gary Roccapriore & Duane Cuthrell; Bev West.

Funeral Coordinator: Elsie Naylor

 

Stewardship and Mission Interpretation

Debbie Gannon, Adam Dirks, Ian Exley, Tim Leadingham, Karen Capps-Davis

 

Endowment Fund Team

Jim Benda, chair, Susan Joynt, David Sheridan, Carol Looney, Steve Chandler

 

Memorials Team

Kathy Marean, chair, Jo Lilley, recorder, Diane Shoemaker, Jeanne White

 

Technology Team

Jon Greising, Jon Duvick

 


 

 

Christian Growth Group

Learn more about Christian Growth

 

Rev. Amy Murray (staff) amy.murray@urbucc.org

Chris Jordan, Liaison

 

Sunday School

Nursery Staff: Anjy Allen

Preschool-5th Grade Sunday School: Nicole Berger, Melissa McCord

6-12th Grade Sunday School: Jennifer Gardner, Laura Fefchak

 

3-6th Grade Youth

Not currently meeting

 

7-12th Grade Youth

Adam Drees, Mariana Villa, Tony Dillon-Hansen

 

Adult Spiritual Formation

Diane Dornburg

 


 

 

Outreach & Nurture Group

Learn more about Outreach & Nurture

 

Liaison  TBD

 

Membership Team

Jon Greising, Bob Harding, Maryellen Knowles, Carol Leadingham, Scott Regenwether, Bob Brandhorst

Newcomers’ Gathering Small Group contact: Maryellen Knowles

 

Social Media Team

 Chairs: Bob Brandhorst and Scott Regenwether; John Chaplin, Mary Edwards, Bridget Edwards, Deb Beery

Website contacts: Jon Duvick & Lee Hood

 

Social Justice Coordinator

Sandy Gahn

Social Justice Groups/Projects:

  • Family Promise contact: Jon Duvick
  • Habitat for Humanity contact: Jerry Woods
  • Hunger Hike contact: Sandy Gahn
  • Monthly Spaghetti Dinner contact: Jennifer Gardner
  • Urbandale Food Pantry contact: Rachel Siegel
  • Back to School Backpacks for UCAN Immunization Clinic contact: Jennifer Gardner

 

Social Team

Co-chairs: Barb Woodsmall, Deb Beery.

Scott Regenwether & Bob Brandhorst, Liz & Zach Norton, Sharon Johnson, Becky Walters, Marilyn Long, Laura Fefchak, Leslie & Dave Sheridan, Margaret Petosa, Danielle Hilby, Taena Fowler.

 

Caregiver Small Group Contacts

Caregivers 1 contact: Rachel Siegel (caregivers.1@urbucc.org)

Caregivers 2 contact: Bonita Wiley (caregivers.2@urbucc.org)

Prayer Shawl Ministry contact: Barb Woodsmall

Prayer Circle contact: Maryellen Knowles

 

 

 


 

 

Small Group Ministry Group

Learn more about Small Groups

Small Groups:

  • Book Club contact: Ruth Rasmussen
  • Bow Tie Boyz contact: Mark Siegel
  • Dinner With Friends contact: Jeff Sontag
  • Green Boat contact: Elaine Lundstrom
  • Memorial Garden contact: David Sheridan

 

Youth Groups:

(see above)

 

Outreach & Nurture Groups:

(see above)

 

Music Groups

(see below)

 


 

 

Worship & Music Group

Learn more about Worship & Music

Patricia Goldberg, Liaison

Worship Planning

For Sep-Epiphany: Patricia Goldberg, Anne Clark, Deb Rebelsky, Claire Sowder, Trinity Allen, Kendric Santos-Briggs; Pastor Dave (ex officio)

 

Worship Support

Liturgists: arranged by pastor

Recruiter for ushers/greeters and acolytes: Deb Rebelsky

Communion Preparation & Cleanup: Julie Linderkamp, Bridget Edwards, Barbara Rehberg, Diane Gladson.

Banners: Jon Duvick & Ruth Miller

Candle oil-tender: Taena Fowler

Acolyte wick-watcher: Lee Hood

 

Music Small Groups:

Adult Choir contact: Steve Linn

Adult Handbells contact: Bobby Stinnett

Youth Music contact: Bobby Stinnett

Raggedy Band contact: Jon Greising or Jon Duvick

 


 

 

Other Groups

Learn more about Other Groups

Pastor-Congregation Covenant

Jerry Woods, Amy Christensen, David Spalking, Dianne Shoemaker, Jeanne White

 

Personnel

Diane Dornburg, Julie Armstrong, Dianne Woods

 

Page last updated: 6-12-2019

Share This